Kategorie      

Kdo jsme

Úvod O násKdo jsme

   Jarní les s ladoňkami

   

   Od mala jsem fascinován přírodou, její mnohotvárností, trvalou změnou, živelností... - a přitom dokonalostí, řádem a klidným plynutím vše pohánějící skryté síly. Síly, jíž v našem lidském světě tak často tvoříme tvrdohlavě překážky  a propletence, a vracíme se k ní a tedy i k přírodě, často až když je nám zle, objeví se nemoci, problémy, vyčerpání. Jako bychom my sami nebyli její součástí a jednalo se o nějaké dva paralelní světy...

  

   Prohloubit vztah k přírodě, najít a rozvíjet vlastní tvůrčí potenciál - experimentovat třeba při ladění barev, tvarů, textur a  prostorových měřítek, vyplnit vzduch vůní, šuměním listoví nebo vody, atmosférou oblíbených míst, třepotáním motýlích křídel... to vše a ještě mnohem více může každý šťastlivec, který má možnost podle svých představ proměnit nějaký kousek země, ať je to velký pozemek, nebo jenom truhlík na okně.

  

   My zahradní architekti jsme tu od toho, aby vzniklé dílo přirozeně vyrůstalo z daného místa, vrůstalo do svého okolí, aby obsah měl odpovídající formu a celek co nejjednodušeji splňoval všechny potřebné funkce - také aby se zbytečně neopakovaly chyby, které už dříve udělal někdo jiný a z radostného objevování a nadšení se časem nestalo nepříjemné břemeno nekončících povinností a výdajů. Aby vzniklé dílo vyzrávalo ke kráse a s patinou času získávalo další dimenzi - a neokoukalo se a nezašedlo jako krátkodobá pouťová atrakce, přitahující pohled směsicí čerstvých barev a cizorodých materiálů...

 

   Od návrhu a výsadby mé první celistvé zahrady již uplynulo přes 20 let, stále se však intenzivně učím a prověřuji své myšlenky a postupy, nově vznikající trendy a poznatky, učím se naslouchat potřebám lidí, země i rostlin. Jelikož tvorba zahrad je činnost kontinuální a ne jednorázová, přistupuji s velkým respektem k práci předchozích zahradníků a na nových plochách si stále uvědomuji, že výsledným řešením je chrakter místa ovlivněn často na velmi dlouho, což by pak mohlo znemožnit realizaci jiného, třeba lepšího návrhu. Proto k plánování přistupuji s velkou péčí bez ohledu na velikost zadání.


   Nakonec je tu rostlina, jako nositelka živé formy našeho venkovního prostoru. Přitahuje nás svou krásou, majestátností, energií... Odnepaměti lidé slézají strmé srázy a podnikají cesty do dalekých zemí, aby přinesli zajímavé nebo užitečné rostliny do blízkosti svého obydlí. U naprosté většiny druhů jsou dnes už známé jejich požadavky k dobrému růstu, vlastnosti jejich přirozených stanovišť. Proto je neomluvitelné jejich nerespektování. Na těchto stránkách se snažím uvést všechny potřebné informace, abyste si zvolili jen takové rostliny, jimž budete moci zabezpečit jejich potřeby, a mohli se tak s nimi radovat po dlouhý čas. Dnes jsou mnohá krásná místa původního rozšíření rostlin intenzivní lidskou činností zničena. A my tak máme povinnost se ptát: mohou druhy z mé zahrady časem nějak obohatit okolní krajinu? Mohly by ji poškodit nekontrolovaným šířením a utlačováním domácích druhů? Jsme schopni rostlině opravdu nabídnout odpovídající stanoviště, bez neustálého umělého dodávání vody, humusu, živin, a pod.? 


   Více než třicet let intenzivního praktického zahradničení, postupující od zaměření na kaktusy a tropické druhy, přes užitkové rostliny - převážně ovoce a zeleninu, dále růže, vřesovištní rostliny, jehličnany, listnaté stromy a keře, až po vodní rostliny, skalničky a trvalky - vše od množení všemi dostupnými metodami mimo in vitro, až po dospělé jedince na konečném stanovišti  - to vše je Vám při naší spolupráci k dispozici, aby pomohlo s odpovědí na výše položené, ale i mnohé jiné otázky.Jiří Adamík

Jiří Adamík    * 1978

   

   Vystudoval r. 2001 obor Zahradní a krajinářská architektura na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně a Lednici na Moravě, předtím obor Zahradnictví na Střední zahradnické škole v Ostravě – Hulvákách. Absolvoval kurs zahradnictví na Střední zahradnické škole v Meppen a ve Výzkumném a výukovém ústavu ve Westerstede (SRN). Prošel výukovou praxí v okrasných školkách oldenburské školkařské oblasti v Německu (fy Bruns, Bremer, Marken), a několka biofarem u Karlsruhe. 


   Roku 1996 založil malou okrasnou školku pro vlastní potřebu při výsadbách, a následně během studia na vysoké škole začal navrhovat a realizovat zahradní úpravy menších rozměrů. Po skončení studia se mu tato činnost stala hlavní pracovní náplní. S rozvojem vlastního strojového parku a dalším vzděláváním, včetně absolvování mnoha odborných i firemních školení, se poskytovaná činnost rozšiřovala do dalších oblastí, jako je např. navrhování a montáž automatických závlahových systémů, střešních zahrad, půdních filtrů, jezírkových biotopů aj. Zákazník tak má nyní možnost obdržet kompletní službu "z jedné ruky" - od tvorby kompozičního záměru po detailní projekt, od vytýčení a trénní modelace po konečnou výsadbu a údržbu - což velmi zjednodušuje celý proces jak výstavby, tak i následné údržby, až po řešení případných reklamací.


   Od roku 2007 - 2012 pracoval také jako koordinátor a vedoucí realizace projektů - při ohumusování a zatravnění nové továrny HMMC v Nošovicích, zahradních úpravách areálu hypermarketu Globus v Ostravě – Porubě, údržbě areálu Hyundai (HMMC) a založení firemního parku "Hillgarden" tamtéž.


   Aby se mohl lépe věnovat rozrůstající se rodině, omezil roku 2012 svou účast na velkých projektech, a nyní se opět více věnuje rodinným zahradám, spolu s manželkou Helenou domácí malé ekofarmě a školce okrasných rostlin.

 

   Jelikož při projektování výsadeb trvalek často narazil na problém rychlého výběru a setřídění vhodných rostlin s potřebnými vlastnostmi, k čemuž dříve využíval několik zahraničních portálů a mnoho literatury, rozhodl se vypracovat takovou pomůcku pro širokou veřejnost zde na své doméně krasa-rostlin.cz. Kromě klasického e-shopu umožňujícího pokročilé filtrování tak zde postupně budou přibývat informace o vhodných kombinacích rostlin, nových způsobech zakládání výsadeb minimalizujících údržbu, různých kompozičních a barevných stylech, ale hlavně o potřebách rostlin a o jejich vlastnostech během celého roku, tedy i mimo dobu květu - tak aby nákup rostlin nebyl jen chvílí okamžitého okouzlení krásnými květy, ale promyšleným krokem, vedoucím ke vzniku celoročně působivých míst ve Vašich zahradách.

Copyright 2014 - 2022 © Krása rostlin